Przejdź do treści

Witajcie w uważnej bajce: Truskawka, Tygrys i cztery żywioły

Czy zastanawialiście się kiedyś, co możemy odkryć, zatrzymując się na chwilę i skupiając na tym, co jemy?

Dziś opowiem Wam o uważnym jedzeniu truskawki, inspirując się medytacją o czterech żywiołach oraz bajką o mnichu, tygrysie i truskawce. 

Tak, tak – bajka też będzie.

To co ciekawi jak połączyć żywioły, mnicha, tygryska i jedzenie truskawki?

Zacznijmy jednak od początku.

Medytacja z Kamieniami Czterech Żywiołów

Medytacja z kamieniami czterech żywiołów to prosta praktyka, którą stworzył mnich Thich Nhat Hanh.

Praktyka łączy  obrazy przyrody z emocjonalnymi wartościami.

Każdy z kamyków symbolizuje czterech różne elementy natury:

kwiat, góra, woda i przestrzeń – reprezentujące cechy takie jak świeżość, stabilność, spokój i wolność.

Moje „kamyki” powstały tu.

Podczas ćwiczenia, dzieci mogą nadać kamyczkom dodatkowego, osobistego znaczenia.

Świeżość stabilność, spokój i wolność zamienić na wartości takie jak miłość, współczucie, radość i otwartość – składniki miłości. Kamienie mogą również symbolizować bliskie osoby, takie jak rodzice, rodzeństwo, przyjaciele czy dziadkowie, co umożliwia wysyłanie miłości i pozytywnych intencji do tych osób podczas czterokrotnego oddechu.

Praktyka promuje spokój i skupienie. Stwarza też możliwość budowania głębszych połączeń emocjonalnych i duchowych z naturą oraz najbliższymi. 

Medytacja czterech żywiołów krok po kroku

Kwiat – Świeżość i Piękno

Weź jeden z kamyków i trzymaj go w dłoni. Patrz na niego uważnie: kamyczek to nasz kwiat. Przykryj kamyk dłonią. Powiedzcie do siebie:

Wdech – jestem jak kwiat.

Wydech – czuję się świeżo.”

Powtarzajcie te słowa wewnętrznie, oddychając trzy razy. Wyobraźcie sobie siebie jako kwiat. Gdy mamy w sobie świeżość i piękno, możemy wiele dać innym.

Góra – Stabilność i Siła

Teraz weź drugi kamyk i popatrzcie na niego. To góra. Trzymaj go w dłoni i połóż na niego drugą rękę. Powiedź szeptem:

Wdech – jestem jak góra.

Wydech – czuję siłę.

Powtarzaj te słowa wewnętrznie, oddychaj trzy razy.

Masz w sobie siłę i stabilność.

Woda – Spokój i Jasność

Teraz weź trzeci kamyk.  Ten kamyk reprezentuje spokojną wodę. Trzymaj go w dłoni i nakryj go drugą. Wyszeptaj:

Wdech – jestem jak woda.

Wydech – czuję spokój.

Powtarzaj te słowa wewnętrznie. Oddychaj trzy razy. Poczuj w sobie spokój i jasność.

Przestrzeń – Wolność i Przestrzeń

Teraz weź czwarty kamyk. Spój na niego i uśmiechnij się. To kamyczek reprezentuje przestrzeń. Trzymajcie go w dłoni i przykryj drugą. Teraz cicho powiedź:

Wdech – jestem jak przestrzeń.

Wydech – czuję wolność.

Powtarzaj te słowa i oddychaj trzy razy. Poczuj w sobie przestrzeń i wolność.

Bajka o Mnichu, Tygrysie i Truskawce

Dzisiaj opowiem wam bajkę o znaczeniu bycia obecnym w chwili obecnej i cieszeniu się życiem mimo trudności, które mogą się pojawić. To historia o mnichu, tygrysie i truskawce.

Pewnego popołudnia pewien oddany mnich szedł wzdłuż bulgoczącego strumyka w głębi lasu. Codziennie zbierał tam wodę. Kiedy uklęknął, aby zanurzyć wiadro w wodzie, usłyszał za sobą szelest krzaków. Odwrócił się i zobaczył ogromnego tygrysa, który wpatrywał się w niego i oblizywał głodne wargi.

Mnich podskoczył, upuścił wiadro i uciekł. Tygrys skoczył za nim. Mnich pobiegł głębiej w las niż kiedykolwiek wcześniej. Nie przestawał biec. Tygrys nie przestawał go gonić.

Gęste liście kończyły się przy stromych skałach. Mnich zatrzymał się i spojrzał w górę. Obejrzał się a tygrys już się zbliżał. Przerażony Mnich zaczął wdrapywać się na skałę wysoko, wysoko. Kiedy dosięgał krawędzi, ześlizgnął się. Gdy spadał desperacko chwytał się pnączy i korzeni na ścianie skał. Złapał się grubej winorośli, chwycił mocno i zatrzymał swój upadek. Spojrzał w dół na warczącego tygrysa. Spojrzał w górę, na skały powyżej.

W tym momencie mnich zobaczył czerwoną, dorodną truskawkę wiszącą na winorośli. Zapomniał o tygrysie i skałach. Zerwał truskawkę i włożył ją do ust. Wgryzł ją powoli i delektował się jej pyszną słodyczą.

„Jak smakowała truskawka?” – moglibyście zapytać.

Mnich powiedziałby, że była to najsmaczniejsza truskawka, jaką kiedykolwiek jadł.

W tej historii, truskawka symbolizuje piękno i radość chwili obecnej. A Tygrys i Skały czego są symbolem?

Tygrys

Tygrys w tej historii reprezentuje nieuchronne wyzwania, strachy i niebezpieczeństwa, które napotykamy w naszym życiu. Jest to uosobienie wszystkich trudności, które mogą nas prześladować i z którymi musimy się zmierzyć. Niezależnie od tego, czy są to codzienne problemy, czy większe życiowe kryzysy, tygrys symbolizuje te przeszkody, które wydają się niebezpieczne i które mogą wywołać strach oraz potrzebę ucieczki czy walki.

Skały

Skały, z kolei, mogą symbolizować trudne lub ryzykowne ścieżki, na które czasami wchodzimy w życiu. Wisząc na linie między niebem a ziemią, mnich znajduje się w niezwykle trudnej i potencjalnie niebezpiecznej sytuacji. Mogą to być przeszkody i przeciwności, które są niemożliwe do ominięcia i wymagają od nas akceptacji.

Cztery żywioły w truskawce

Podczas gdy medytacja o czterech żywiołach uczy nas doceniania różnych aspektów natury i nas samych, możemy te nauki zastosować do uważnego jedzenia: truskawki.

Zapraszam was do odkrywania czterech żywiołów:

wody, powietrza, ziemi i ognia

w każdym kęsie i cieszenia się każdą chwilą, podobnie jak mnich w naszej uważnej bajce.

Kwiat - Ziemia

Ziemia reprezentuje tu stabilność i podstawę, z której truskawka wyrasta. Myśląc o truskawce jako o kwiecie, przypominamy sobie o jej pochodzeniu, o rolnikach, którzy ją uprawiają, oraz o ziemi, która ją żywi. Uważne jedzenie zaczyna się od uznania korzeni każdego produktu, który spożywamy.

Woda

Woda to źródło życia, a każda truskawka składa się w większości z wody. To przypomina nam o wartości wody jako fundamentu życia, o rzekach i strumieniach, które nawadniają pola. Gdy jemy truskawkę, możemy zastanowić się, jak woda, która ją kształtowała.

Ogień

Choć truskawka nie jest gorąca, ogień można tutaj interpretować jako energię słoneczną, która jest niezbędna do jej dojrzewania. Słońce, które pozwala jej rosnąć i nadaje jej słodycz, jest jak spokojna woda: odżywia i odbija się w jej każdym kąsku.

Powietrze - Przestrzeń

Wreszcie, truskawka, podobnie jak każdy owoc, potrzebuje powietrza, by oddychać i dojrzewać. Jedząc truskawkę, zastanówmy się nad powietrzem, które otaczało ją, gdy rosła, oraz nad przestrzenią, która pozwalała jej rozwinąć się na polu.

Ten post napisała  z przyjemnością Agnieszka